DSD 2015 Committees

DSD STEERING COMMITTEE

Lech Jozwiak (TU Eindhoven, NL) – Chairman
Krzysztof Kuchcinski (U Lund, SE)
António Nuñez (IUMA/ULPGC, ES)
Francesco Leporati (U Pavia, IT)
Eugenio Villar (TEISA U Cantabria, ES)
José Silva Matos (U Porto, PT)

PROGRAM CHAIRS

João Canas Ferreira (U Porto, PT) – Chair
Paris Kitsos (TEI West. Greece, GR) – Co-chair

GENERAL CHAIRS

José Silva Matos (U Porto, PT) – Chair
José Carlos Alves (U Porto, PT) – Co-chair

PUBLICITY CHAIR

Hélio Mendonça (U Porto, PT)

PUBLICATION CHAIR

A. Skavhaug (Norwegian UST, NO)

DSD PROGRAM COMMITTEE

P. Athanas (Virginia Tech, US)
H. Basson (U. Littoral, FR)
T. Basten (TU Eindhoven, NL)
N. Bergmann (U Queensland, AU)
C. Bouganis (Imp. Coll., UK)
P. Carballo (ULPGC, ES)
L. Chen (NTU, TW)
T. Chen (Colorado St., US)
G. Danese (U Pavia, IT)
J. Dondo (UCLM, ES)
R. Drechsler (U Bremen, DE)
L. Fanucci (U Pisa, IT)
J. Ferreira (U Porto, PT)
M. Figueroa (U Concepcion, CL)
K. Gaj (George Mason U, US)
P. Gao (Aries Design Automation, US)
V. Goulart (U Kyushu, JP)
G. Jacquemod (U Nice-Sophia, FR)
J. Haid (Infineon, AT)
I. Hamzaoglu (U Sabanci, TR)
A. Hemani (KTH, SE)
D. Houzet (Grenoble IT, FR)
L. Jozwiak (TU Eindhoven, NL)
B. Juurlink (TU Berlin, DE)
K. Kent (U New Brunswick, CN)
P. Kitsos (TEI of Western Greece, GR)
Z. Kotasek, (TU Brno, CZ)
H. Kubatova (CTU Prague, CZ)
K. Kuchcinski (U Lund, SE)
S. Kumar (U Jonkoping, SE)
A. Kumar (NUS, SG)
A. Lastovetsky (U Coll Dublin, IE)
J. Lee (U Chosun, KR)
F. Leporati (U Pavia, IT)
S. Lopez (ULPGC, ES)
E. Martins (U Aveiro, PT)
J. Matos (U Porto, PT)
V. Muthukumar (U Nevada, US)
N. Nedjah (U Rio de Janeiro, BR)
H. Neto (UT Lisboa, PT)
S. Niar (U Valenciennes, FR)
D. Noguet (CEA, FR)
A. Nuñez (ULPGC, ES)
O. Ozturk (U Bilkent, TR)
S. Parameswaran (U South Wales, AU)
A. Pawlak (ITE&SUT, PL)
A. Postula (U Queensland, AU)
Y. Qu (Mediatek, FI)
D. Quaglia (U Verona, IT)
D. Rossi (U Bologna, IT)
J. Sahuquillo (U Pol Valencia, ES)
J. Schmidt (CTU Prague, CZ)
C. Silvano (Pol Milano, IT)
A. Skavhaug (Norwegian UST, NO)
N. Sklavos (University of Patras, GR)
L. Sousa (UT Lisboa, PT)
W. Stechele (TU Munich, DE)
A. Tokarnia (U Campinas, BR)
R. Ubar (IT Tallin, EE)
M. Velev (Aries Design Automation, US)
H. Vierhaus (BTU Cottbus, DE)
T. Villa (U Verona, IT)
E. Villar (U Cantabria, ES)
S. Vitabile (U. Palermo, IT)
C. Wang (USTC, CN)
C. Wolinski (IRISA, FR)
A. Yurdakul (U Bogazici, TR)